Close

Jak vybrat správný golfový míček?

Datum: kvě 12, 2017 | Autor: WebGolf.cz

Golfové míčky Vám mohou pomoci při hře podporou Vašich předností nebo naopak uškodit, když při špatném výběru umocní chyby. Jedno známé pravidlo tvrdí: "Určete si, který úder je pro Vás nejdůležitější a zvolte míček, kterým tento úder zahrajete nejlépe".

Jak vybrat správný golfový míček?

Jak vybrat správný golfový míček?

Golfové míčky Vám mohou pomoci při hře podporou Vašich předností nebo naopak uškodit, když při špatném výběru umocní chyby. Jedno známé pravidlo tvrdí: "Určete si, který úder je pro Vás nejdůležitější a zvolte míček, kterým tento úder zahrajete nejlépe". Pokud se vaše hra přestane zlepšovat po koupi kvalitnějších míčku a Vy navíc ztratíte během kola např. 2 tyto drahé míčky, bude na ekonomickém zvážení lacinější možnost. 

Volba dle handicapu

Při volbě na základě své hráčské úrovně budeme volit dle typu kontroly, rotace a vzdálenosti. Hrači s vyšším handicapem se za normálních okolností zaměří na míčky, které jim přinesou zisk na vzdálenosti. Hráči nižšího handicapu upřednostní míčky s citlivější krátkou hrou.

Rychlost golfového švihu

Pro golfisty s vysokou rychlostí švihu jsou určeny golfové míčky s hodnotou komprese nad 100 a naopak pro pomalejší golfový švih jsou vhodné míčky s kompresí 80 - 90. 

 • Nízká rychlost - Bridgestone Tour B330-RX jsou prvními golfovými míčky na světě Tour série, vyvinutými speciálně pro nízkou švihovou rychlost amatérů pod 105MPH/165km/hod
 • Střední rychlost - Bridgestone Tour B330-RXS série jsou vyvinuté speciálně pro normální švihovou rychlost amatérů. Májí výrazně měkčí povrch oproti míčkům B330-RX a jsou určeny pro odpaly na dlouhou vzdálenost.
 • Vyšší rychlost - Bridgestone Tour B330-S jsou golfové míčky vyvinuté speciálně pro vyšší švihovou rychlost nad 105MPH/165km/hod., delší vzdálenosti z odpaliště

Typy a vlastnosti golfových míčků

Počet vrstev - Golfové míčky dělíme podle počtu vrstev, ze kterých je míček vyroben.

Platí pravidlo, že drahé míčky jsou lepší? Ano, ve většině případů tomu tak skutečně je. Prémiové vícevrstvé míčky mají lepší výkon v součtu všech typů úderů. Levnější a tvrdší míčky při střední rychlosti švihu létají zpravidla o něco dále, ale tento zisk několika stop je zanedbatelný. Výhoda uretathanových vícevrstvých tkví v potlačení spinu u dlouhých ran a lepším spinu, citu při hře do greenů a přesnějším patování. Poslední trend směřuje k oblibě měkčích míčků.

 • Jednovrstvé míčky - jsou nejzákladnější a nejméně nákladné na výrobu.  Jsou určené především pro začátečníky, driwing range a zábavná hřiště.
 • Dvouvrstvé míčky - mají velké energetické jádro a odolný vnější kryt. Dosahují větších vzdáleností, ale mají horší ovladatelnost. Tyto prakticky nezničitelné míčky jsou zdaleka nejpopulárnějšími mezi běžnými golfisty.
 • Třívrstvé míčky - jsou měkčí a nabízejí větší rotaci, takže pokročilejší golfista má větší kontrolu nad jejich letem.
 • Čtyřvrstvé míčky - zde má každá vrstva specifický a odlišný účel. Všechny tyto vrstvy dohromady nabídnout delší míček s měkčím pocitem.
 • Pětivrstvé míčky - jsou ve vývoji nejnovější a nabízejí více možností spinu a jiné výkonnostní výhody. Jsou nejdražší a poskytnou nejvyšší Tour výkon.

Spin

 • Nízký spin má tendenci snižovat boční rotaci a míček letí rovněji. Nedostatek spinu má za následek zvýšené rolování při dopadu a tudíž vyšší nepřesnost.
 • Střední spin nabídne kompromis ve vzdálenosti a ovladatelnosti. Je vhodný pro většinu hráčů. Téměř všichni hlavní výrobci nabízejí především míčky s tímto spinem.
 • Vyšší spin umožní lepší modelování dráhy letu (hook/draw) a její přesnost. Největší předností je krátká hra okolo greenů.

Aerodynamika golfového míčku je nejvíce ovlivněna důlky (dimply) na jeho povrchu. Jejich počet se pohybuje mezi 250-450. Důležitý je i jejich tvar. 

 • Delší a přesnější - Výborná aerodynamika míčků Bridgestone e7 technologie s 326 důlky vnější vrstvy eliminuje aerodynamické vlivy na míček a poskytuje stabilnější dráhu pro jeho přesnější dopad
 • Eliminují hook a slice - míčky Bridgestone e6 mají vynikající aerodynamiku WEB Technologie Dimple s 326 dimply eliminující hook a slice. Vaše odpaly budou tedy rovnější.

Správná volba golfového míčku může velmi ovlivnit Vaší hru a následně i dosažené skóre. Přední výrobci přicházejí neustále s novými vlastnostmi a modely. Při správné orientaci v tomto nepřeberném množství Vám rádi poradí naši zkušení prodejci.

Komentáře (0)

Žádné komentáře

Close